O RADU a POMOC volajte 0919 034 345, info-ZVNC-alhanareal.sk
Ceny bytov prudko NARÁSTLI. Ak chcete predať, UROBTE TO TERAZ!
23.5.2018CHRÁNIME VAŠE OSOBNÉ ÚDAJE v zmysle smernice EÚ GDPR
Kontaktujte nás aj cez FB Áno chcem bývať
VOLAJTE nám 0919 034 345, 0919 311 327, info--ZVNC--alhanareal.sk
VYBAVÍME VÁM NAJ HYPOTÉKU.VOLAJTE 0905469425
Našli ste si kupca/predajcu na byt/dom sami? Neriskujte bezpečnosť prevodu svojej nehnuteľnosti neautorizovanými KZ,NV...nestrácajte svoj vzácny čas behaním po katastri,notároch, bankách...ZVLÁDNEME TO ZA VÁS - BEZ STRESU,ODBORNE A PROMPTNE
Chystáte sa predávať poľnopôdu? POZOR na obmedzenia.
REKORDNÉ CENY bytov v BA
VEĽKORYSÝ, KVALITNÝ 2-izb. byt v srdci vinohradníctva 79 m2
Modra
EXKLUZÍVNY 2-IZB.BYT 83m2,klimatizácia,komplet zariadený,Karlova Ves
INŠPIRUJTE SA... Drevené "kráľovstvo"
Nová služba pre vás GRÁTIS NEPODCEŇTE PRVÝ DOJEM pri predaji svojho bytu.
PRENÁJOM-slnečný 2-IZBOVÝ BYT Budyšínska ul., úžasný výhľad na Slavín, Kolibu, Ahoj.
ATRAKTÍVNY 2-IZBOVÝ BYT
ATRAKTÍVNY 2-IZBOVÝ BYT Na super adrese - Sibírska ul., novozrekonštruovaný
Žltá - slnko v interiéri INŠPIRUJTE sa často zaznávanou žltou
INŠPIRUJTE SA...
MODERNÝ 3 - izb. byt s veľkými BONUSMI BA - Petržalka
Prenájom - SVIEŽI 2-IZB byt v NOVOSTAVBE BA -Rača
Vyhľadávanie
Podrobné vyhľadávanie
  -     €
  -   m2

Žiadate o hypotéku?

Aké príjmy žiadateľa akceptuje banka pri hypotéke?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Karin Gronová

Pri žiadosti o hypotéku vyžaduje každá banka doklad o príjmoch žiadateľa. Prečítajte si, ktoré príjmy sú pre banky akceptovateľné a na ktoré pri posudzovaní vašej žiadosti neprihliada. 

 V prvom rade musí byť každý príjem preukázateľný a zároveň každý príjem banka aj overuje. V jednotlivých bankách na Slovensku sú veľké rozdiely v tom, aké typy príjmov tá-ktorá banka akceptuje. Problematiku môžeme zhrnúť do nasledovných základných typov príjmov.

1. Klasický príjem zo zamestnania – banka si daný príjem overuje cez Sociálnu poisťovňu a akceptuje iba takú výšku príjmu, akú poisťovňa potvrdí. Banky na to používajú špeciálny počítačový systém, cez ktorý je banka automaticky spojená so systémom Sociálnej poisťovne.
2. Rodinné prídavky, rodičovský príspevok – ide o akceptovaný príjem bankami, dokladuje sa potvrdením - výmerom, ktorým bolo dávka priznaná.
3. Príjem zo živnosti banky majú rôzne pravidlá, ako vypočítavajú príjem zo živnosti, spravidla je to výpočet základ dane z posledného daňového priznania mínus daň, a to delené 12 = mesačný príjem klienta. Klient však nesmie mať mínusové alebo nulové daňové priznanie.
4. Príjem z vlastnej s.r.o. – tento príjem je akceptovaný obmedzene v jednotlivých bankách a niektoré banky tento typ príjmu neakceptujú vôbec. Spravidla sa príjem z vlastnej s.r.o. vypočítava ako 10% z obratu firmy delené 12  = mesačný príjem klienta. Firma však nesmie mať mínusové alebo nulové daňové priznanie.
5. Rozdelenie zisku z s.r.o. bežne akceptovaný príjem klienta, avšak rozdelený zisk musí klient preukázať riadnym výpisom z účtu, t.j. zisk nemôže byť vyplatený z firmy v hotovosti.
6. Príjmy z prenájmu nehnuteľnosti dokladuje sa daňovým priznaním + nájomnými zmluvami. Tento typ príjmu akceptujú iba niektoré banky.

Druhou stranou tej istej mince sú zase výdavky žiadateľa o úver.

Aké výdavky žiadateľa skúma banka pri schvaľovaní hypotéky?

Výdavky žiadateľa každá banka podrobne skúma a započítava ich do mesačných životných nákladov klienta. Tieto výdavky tak znižujú disponibilný príjem klienta, z ktorého banka vypočítava možnú výšku úveru.

V jednotlivých bankách sú značné rozdiely, aké typy výdavkov banky započítavajú do výdavkov. Na overenie výdavkov banky používajú rozličné dostupné databázy, hlavne úverový register, register nebankových úverov, vlastné databázy bánk a finančných inštitúcií. Banky veľmi podrobne preverujú celú platobnú históriu klienta prostredníctvom týchto databáz, a to nielen pri aktuálnych úveroch klienta, ale rovnako ich zaujíma história splácania aj pri splatených úveroch klienta. Ako príklad uvediem úverový register. Tu sa evidujú všetky úvery ešte 5 rokov od zaplatenia poslednej splátky úveru, a to s celou históriu splácania daného úveru.

Prísnosť posudzovania „prehreškov“ v platobnej disciplíne klientov je však v jednotlivých bankách rozdielna. Preto, ak má klient pochybnosť o včasnosti splácania svojich úverov, je potrebné pred podaním žiadosti o úver požiadať o výpis z úverového registra a tento predložiť svojmu hypotekárnemu poradcovi, ktorý zhodnotí závažnosť možných negatívnych záznamov. V každom prípade neodporúčam bezhlavo podávať žiadosti o akýkoľvek úver v banke, ak má klient čo i len malú pochybnosť o tom, že nie všetko v minulosti bolo riadne splácané. Pretože podanie žiadosti o úver a jej následné zamietnutie zo strany banky z dôvodu zlej platobnej disciplíny, znamená len ďalší a ďalší negatívny záznam v úverovom registri. Tým si klient môže veľmi reálne absolútne znemožniť prístup k akémukoľvek typu úveru aj na viacero rokov.

Novinky a aktuality
poskytujeme komplet realitný servis len za 500€ Našli ste si kupca/predajcu na byt/dom SAMI? Neriskujte bezpečnosť prevodu svojej...
Predávate poľnospodársku pôdu? POZOR! Predávate poľnospodársku pôdu? POZOR na obmedzenia. Pamätajte na to, že ju nemôžete predať...
Hypotéky v roku 2018 po novom Čo nové prinesú zmeny v poskytovaní hypoték v roku 2018 ? Čítajte viac na stránke:...
USTRÁŽTE SI NÁKLADY za BYT Ročné vyúčtovanie za byt - na čo sa treba zamerať   Čas na ročné vyúčtovanie za byt sa...
Príjmy žiadateľa o hypotéku Aké príjmy banka akceptuje pri hypotéke?   Autor:  Karin Gronová Pri...