O RADU a POMOC volajte 0919 034 345, info-ZVNC-alhanareal.sk
Ceny bytov prudko NARÁSTLI. Ak chcete predať, UROBTE TO TERAZ!
23.5.2018CHRÁNIME VAŠE OSOBNÉ ÚDAJE v zmysle smernice EÚ GDPR
Kontaktujte nás aj cez FB Áno chcem bývať
VOLAJTE nám 0919 034 345, 0919 311 327, info--ZVNC--alhanareal.sk
VYBAVÍME VÁM NAJ HYPOTÉKU.VOLAJTE 0905469425
Našli ste si kupca/predajcu na byt/dom sami? Neriskujte bezpečnosť prevodu svojej nehnuteľnosti neautorizovanými KZ,NV...nestrácajte svoj vzácny čas behaním po katastri,notároch, bankách...ZVLÁDNEME TO ZA VÁS - BEZ STRESU,ODBORNE A PROMPTNE
Chystáte sa predávať poľnopôdu? POZOR na obmedzenia.
REKORDNÉ CENY bytov v BA
VEĽKORYSÝ, KVALITNÝ 2-izb. byt v srdci vinohradníctva 79 m2
Modra
EXKLUZÍVNY 2-IZB.BYT 83m2,klimatizácia,komplet zariadený,Karlova Ves
INŠPIRUJTE SA... Drevené "kráľovstvo"
Nová služba pre vás GRÁTIS NEPODCEŇTE PRVÝ DOJEM pri predaji svojho bytu.
PRENÁJOM-slnečný 2-IZBOVÝ BYT Budyšínska ul., úžasný výhľad na Slavín, Kolibu, Ahoj.
ATRAKTÍVNY 2-IZBOVÝ BYT
ATRAKTÍVNY 2-IZBOVÝ BYT Na super adrese - Sibírska ul., novozrekonštruovaný
Žltá - slnko v interiéri INŠPIRUJTE sa často zaznávanou žltou
INŠPIRUJTE SA...
MODERNÝ 3 - izb. byt s veľkými BONUSMI BA - Petržalka
Prenájom - SVIEŽI 2-IZB byt v NOVOSTAVBE BA -Rača
Vyhľadávanie
Podrobné vyhľadávanie
  -     €
  -   m2

Predávate poľnospodársku pôdu? POZOR na obmedzenia.

Pamätajte na to, že ju nemôžete predať komukoľvek. Pri prevode musíte dodržať legislatívou stanovené podmienky a ponúknuť napríklad pôdu na predaj cez web ministerstva pôdohospodárstva.

Podmienky pri predaji poľnohospodárskej pôdy sú už dva roky prísnejšie. Zmenili sa na základe zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku, ktorý zaviedol do praxe nové pravidlá a obmedzenia. Zákon napríklad stanovuje, že pôdu vlastník nemôže predať hocijakému záujemcovi. „Nadobúdať pôdu môžu v súčasnosti napríklad osoby, ktoré podnikajú alebo pracujú v poľnohospodárstve najmenej tri roky v obci, v ktorej sa poľnohospodársky pozemok nachádza, alebo v niektorej susednej obci. Obmedzenia neplatia v prípade, ak ide o prevod blízkej osobe podľa ustanovení Občianskeho zákonníka,“ hovorí právnička Alena Kováčová.

Predmetný zákon sa nevzťahuje na všetky poľnohospodárske pozemky. Voľne predávať možno záhrady, poľnohospodárske pozemky v zastavanom území obce a pozemky s výmerou do dvetisíc štvorcových metrov, aj keď sa nachádzajú mimo intravilánu obce. Zákon tiež nezahŕňa pozemky, ktoré sú podľa predpisov o územnom plánovaní určené na výstavbu, ani na pôdu, kde je možnosť poľnohospodárskeho využívania obmedzená napríklad v záujme ochrany prírody a krajiny alebo vodných zdrojov.

Daná legislatíva presne vymedzuje okruh osôb, na ktoré môže majiteľ previesť svoj majetok, ale zaviedla aj nový postup, akým sa prevádza vlastníctvo pozemku. Predávajúci je v súčasnosti povinný zverejniť ponuku na prevod vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku v Registri zverejňovania ponúk prevodu vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku na webe ministerstva pôdohospodárstva. Ponuka musí byť zverejnená najmenej pätnásť dní. Okrem toho mu zákon ukladá povinnosť zverejniť ponuku na úradnej tabuli v obci, kde sa poľnohospodársky pozemok nachádza.

Prednostné právo na nákup takejto parcely má ako prvý poľnohospodár, ktorý vykonáva poľnohospodársku činnosť v rámci obce, v druhom rade poľnohospodár zo susedných obcí, v treťom kroku v rámci Slovenska a až v štvrtom kroku sa táto pôda stáva voľným artiklom a môže ho vlastník predať komukoľvek. „Zákon o nadobúdaní poľnohospodárskeho pozemku stanovil, že prednostné právo nákupu majú družstvá, agropodniky a samostatne hospodáriaci roľníci v obci, v ktorej sa poľnohospodársky pozemok nachádza,“ vysvetľuje právnička.

Pravidlá pri prevode vlastníctva pôdy sa však môžu zmeniť. Európska komisia totiž koncom mája požiadala Slovensko, Bulharsko, Litvu, Lotyšsko a Maďarsko, aby zmenili právne predpisy, ktoré sa týkajú nadobúdania poľnohospodárskej pôdy. Slovensko by podľa komisie malo zmeniť legislatívu z dôvodu, že porušuje voľný pohyb kapitálu a slobodu usadiť sa. Zákon o nadobúdaní poľnohospodárskej pôdy totiž stanovuje, že prípadný kupec musí tiež mať právoplatný pobyt na území Slovenska minimálne desať rokov a ak je kupcom právnická osoba, tá musí mať v našej krajine registráciu takisto minimálne desať rokov.

Zdroj: Zuzana Hlavačková

POTREBUJETE viac informácií? Volajte 0905 469 425, píšte a.polakova-ZVNC-alhanareal.sk

Novinky a aktuality
poskytujeme komplet realitný servis len za 500€ Našli ste si kupca/predajcu na byt/dom SAMI? Neriskujte bezpečnosť prevodu svojej...
Predávate poľnospodársku pôdu? POZOR! Predávate poľnospodársku pôdu? POZOR na obmedzenia. Pamätajte na to, že ju nemôžete predať...
Hypotéky v roku 2018 po novom Čo nové prinesú zmeny v poskytovaní hypoték v roku 2018 ? Čítajte viac na stránke:...
USTRÁŽTE SI NÁKLADY za BYT Ročné vyúčtovanie za byt - na čo sa treba zamerať   Čas na ročné vyúčtovanie za byt sa...
Príjmy žiadateľa o hypotéku Aké príjmy banka akceptuje pri hypotéke?   Autor:  Karin Gronová Pri...